October 26, 2009

Stockpiling, Emergency Preparedness, and Food Security

Wondering why you are seeing this post on a couponing site?  View my posts here and here to find out why I believe these issues are important.

Stockpiling-- Here are the weekly “best buys” I found for adding to your stockpile (therefore the list is mostly of shelf stable items or toiletries).  Some of the stores are regional.  If you do not have a store listed in your area, or if you do not eat the items mentioned, then consider taking $1-$5 from your weekly grocery budget to use for building your stockpile. 

If you find some deals I missed, please post in the comments section. The scenarios are from the websites I’ve linked for the sales and match-ups.

It looks like it will be a good week to score some deals, especially at Kroger. 

Target—These are from Stretching a Buck.  All but the Keebler deal are ongoing deals, meaning that the prices at your stores might vary.  If in doubt, call ahead to check prices to avoid wasting a trip to the store.

  • Keebler Chips Deluxe (16 oz) Fudge Shoppe (11.5 oz) Cookies (selected others) - $2/ea
    Buy 2 Selected Keebler Cookies, Get 1 FREE
    Use $1.50/2 here
    PLUS
    Use $1/2 Chips Deluxe Target Coupon here
    Final Price = $0.50-0.83/ea when you buy 3 (Thanks, Melissa!)
    * Read how to earn a $10 Toy Voucher
  • Bumble Bee Tuna (3 oz) - $1/ea
    Use $1/1 here
    Final Price = FREE
  • Hormel Compleats - $1.89/ea
    Use $2/1 in October All You magazine
    Final Price = FREE
  • Chex Mix (8 oz bag) - $1.75/ea
    Use $0.50/1 here and here
    PLUS
    Use $1/1 Target Coupon here
    Final Price = $0.25/ea
  • Musselman's Totally Fruit - $1.54/ea
    Use $1/1 here
    Final Price = $0.54/ea
  • Skippy Peanut Butter (15 oz) - $1.74-1.79/ea
    Use $0.40/1 or $0.75/1 in 10/4 Red Plum insert (note: not all regions rec'd this coupon - including Central OH)
    PLUS
    Use $1/1 Target Coupon here
    Final Price = FREE - 0.39/ea or $0.74/ea
  • Jimmy Dean Breakfast Bowls - $2.02-2.29/ea
    Use $0.75/1, $1/1 or $1/2 in 8/30 Red Plum insert
    PLUS
    Use $1/1 Target Coupon here
    Final Price = $0.02-0.79/ea
  • Old El Paso Taco Seasoning - $0.69/ea
    Use $0.60/2 here
    Final Price = $0.39/ea when you buy 2
  • Quaker Oatmeal Cups - $1/ea
    Use $1.25/2 in 8/30 Red Plum insert
    Final Price = $0.38/ea when you buy 2
  • Ronzoni Healthy Harvest Pasta - $1.19/ea
    Use $1/2 here
    Final Price = $0.69/ea when you buy 2
  • Kellogg's Cinnabon Bars - $1.75-2.79/ea
    Use $1/1 here
    Final Price = $0.75-1.79/ea

Walgreens--

  • Go here to learn about free LypSyl after rebate.
  • Go here to learn about Bayer meter RR deals for this week and the week of November 8th. Use the RR earned to buy items for your stockpile.
  • Royal Gelatin 5/$1 with in store ad coupon
  • Crystal Light $1.99 each with in store ad coupon, use $2/2 Crystal Light drink mix products , exp. 11/30/2009 – Page 134
  • Quaker Quick Oats B1G1 at $3.19 w/in ad coupon
    -$1.25/2 Quaker Instant or Old Fashioned Oatmeal, RP 8/30
  • Chicken of the Sea Pink Salmon $1.89 each with in store ad coupon

CVS--

  • Go here to learn about free Dove deodorant.
  • $3 ECB wyb (2) Nature’s Bounty Supplements, B1G1 starting at $7.49 Limit 3
    -$2 off Natures Bounty, printable (register)
    -$1 off Nature’s Bounty Vitamins or Supplements SS 9/13, 10/11 or printable
    (this is possibly only for Fish Oil 50-320ct., CO Q10 30-100ct., Flax 80ct., or Red Yeast Rice 60-250ct.)
  • Hershey’s, Mars or Nestle Bagged Candy 9-12oz $2 ea
    (price good Sunday - Tuesday)
    B3G1 Free Hershey’s Snack Size Candy Bags SS 10/18
    -$1/2 Mar’s Candy Bags RP 10/11
    -$1/2 Nestle Fun Size Bags RP 10/18
    -$1 off Nestle Candy printable (makes it $1 ea)
  • Campbell’s or Sawnsons Soup or Broth 50¢
    -.40/4 Cambell’s Chicken Noodle or Tomato Soups SS 10/04, 9/20
    -.40/2 Campbell’s Condensed Soups SS 10/04, 9/20
    -$1/2 Campbell’s Cooking Soups printable (makes 2 Free)
    -$1/5 Swanson Broth Cans SS 9/27

Kroger (Atlanta/Knoxville area)—Thanks Jenny for doing such a great job on the Kroger ad this week!  It was a long one with tons of deals!

Tuesday only--

  • Nestl√© or M&M or Mars Fun Size Candies 9.34-12.5 oz., $1.88 ea
    -$1/2 Nestle Fun Size Bags RP 10/18
    -$1 off Nestle Candy printable (makes it 88¢ ea)
  • White House Regular Apple Juice 64 oz., 99¢ ea
  • Kroger Water 24 Pack 16.9 oz bottles $2.99 ea

All Week—Note that there are many non-shelf stable items and toiletries at good prices at Kroger this week as part of their Mega Sale

  • Swiss Miss Hot Cocoa Mix 10 ct 49¢ ea
  • Del Monte Tomatoes 14.5 oz 49¢ ea
    -$1/5 Del Monte canned Fruits or Vegetables RP 9/20 (makes it 29¢ ea)
  • Hormel Chili with Beans 15 oz Can 79¢ ea
    -$2/3 Hormel Chili SS 10/18 (makes it 13¢ ea)
  • Bumble Bee Tuna Pouches .39 ea
    -$1 off Bumble Bee Tuna printable (makes it FREE)
  • Betty Crocker Boxed Potatoes
    -.50/1 Betty Crocker Potatoes Cellfire eCoupon
    -.40/1 Betty Crocker Potatoes SS 9/13 printable
  • Carnation Evaporated Milk 12oz 49¢ ea
    -.50/2 Carnation Evaporated Milks SS 9/27 or printable (makes both FREE)
  • Nestle Toll House Morsels 12oz., $2 ea
    -.50/2 Nestle Morsels printable
    -$1/2 Nestle Morsels RP 9/13 (exp 11/1)
    -$1/2 Nestle Morsels June All You Magazine
    -.50/1 Nestle Morsels RP 9/13 (exp 11/1) (makes it $1 ea)
  • Dole Mandarin Oranges 59¢
    -.50/1 Dole Fruit printable
  • Uncle Ben’s Ready Rice or Wild Rice 99¢
    -$1/2 Uncle Ben’s products RP 9/13 or printable
    -$1/3 Uncle Bens products RP 9/13
  • Krusteaz Pancake Mix $1.17
    -$1/2 Krusteaz Pancake Mix SS 10/11
    -.50/1 Krusteaz Pancake Mix SS 10/11
  • Pepperidge Farm Crackers or Baked Naturals Crackers 5.9-10.3 oz $1.99 ea
    -$1 off Pepperidge Farm Crackers printable (IE) or printable (FF)
  • Chex Mix, Bugles or Gardetto’s Snacks 7-8.75 oz $1.49
    -.50/1 Chex Mix 4.5 oz. + Cellfire eCoupon or Shortcuts eCoupon
    -.50/1 Chocolate Chex Mix printable
    -.50/1 any Chex Mix printable or here
    (use e coupon with paper coupon makes it FREE)
  • Keebler Fudge Shoppe Cookies 99¢ ea
    -$1.50/2 Keebler Cookies printable (makes it 24¢ ea)
    -$1/2 Keebler Cookies Kroger Home Mailer

Ingles--

  • Bartlett, Bosc, Red or Anjou Pears, 98¢ lb
  • Progresso Soups, $1.33 ea
    -.50/2 Progresso soup any SS 9/13, 10/04, 10/25
    -.25/1 Progresso Light soup SS 9/13, 10/04, 10/25
    -$1 off Progresso High Fiber soup printable (IE) or printable (FF)
    -$1/3 Progresso soup printable (sign in)

 

Emergency Preparedness—this week put a warm blanket or two in your car.  If you are concerned about them getting dirty, place them in a plastic bag first.  If ever you are stranded on the side of the road and your car will not start, you’ll be glad you have these in your car as you wait for help.  In addition to emergency uses, the blankets are perfect for bundling up at outdoor football games or events.

If you already have a blanket in your car, this week I encourage you to put a small tarp in the trunk.  We use tarps for about anything and everything.  When camping this weekend, we covered the firewood and kindling with the tarp to keep it dry overnight.  If stranded you could use it and some rope tied to a tree as a make-shift shelter.  If you have to change a tire, these are handy for keeping you from getting as dirty when you are kneeling on the ground.  I think that the best deal we’ve found on these is when purchasing them at Harbor Freight stores. 

Food Security—This week I encourage you to consider where your food comes from.  Last week I gave you some options of items to buy at your local farmers market at the end of the season.  Yet, most if not all of the deals that I’ve listed under the stockpiling section are for non-local items—that’s sort of a double bind isn’t it?  I’m telling you to buy local but I’m also giving you some great deals on mass produced items.  What I hope you will do is start to find some balance in  your purchases as your budget will allow.  While we still purchase name brand and off the shelf goods, we have tried to shift more of our purchases towards locally grown products over time. 

Why?  There are many farmers in my family, and I grew up in a rural, agrarian community.  I know how hard each of those families worked to bring in the crops.  I also watched as in my lifetime many of them went out of business as crops were taken over by big business.  A neighboring county was once well known for its egg production.  Then, as eggs became brand named and mass produced, more and more of the egg farmers went out of business.  We need our farmers!  We need the farm land to remain farmland and not be turned into asphalt. 

But if you are purchasing mass produced products aren’t you still supporting farmers?  The answer is yes and no.  Yes, American farmers are sometimes behind the products you see, but a much smaller percentage of the revenue from that product actually goes to the farmer.   The beauty of knowing the farmers that produce the food you eat is that you can feel good about supporting someone you know.  Our daughter loves to say “Miss Adrienne grew this for me” or “This is Mr. Dave’s sausage”.  You are also keeping more of the revenue from those products in your community.  In case you haven’t noticed, we are in a recession.  Supporting your community helps your neighbors and friends to keep food on their families’ tables.

What to do next?  If you are in Tennessee, this is a great website for finding what products (organic and conventionally grown) are available in our area.  If you are outside of our state, check with your local agricultural extension agency to find what products are produced in your area.  Local Harvest also offers a search engine to help you find what farms are near you.  If you have not yet read the book Animal, Vegetable, Miracle it is an easy introduction to the world of eating and buying locally grown products.

What foods do our family buy locally at this time? Honey, lamb, some pork, beef, eggs, milk, most of our cheese, yogurt (made from the milk), almost all of our vegetables, and almost all of our fruits.  We also try to purchase nuts and maple syrup within 150 miles of our home.  When we travel to someplace that has different crops than our zone, we try to pick up those foods there--shrimp and seafood when we visit family on the Gulf, peanuts and oranges when we are farther south, sorghum when we visit Amish country, etc.

As always, I reinforce that you and your family have to decide what will work for your situation and your budget.  It has taken our family over 3 years to move towards purchasing as many locally grown and organic products as we now do.  Make the transition slowly, maybe choose one item to change each month and see how it goes from there.

No comments:

Post a Comment