December 13, 2009

Tip of the day

Pay attention to price per unit, especially when it comes to produce. What is the price per pound for that bag of apples? Is it a better deal than purchasing individual apples? Sometimes it is, and sometimes it isn't. Don't be fooled by advertised prices either. Kroger advertised apples per pound recently, but the bagged apples were cheaper than ones sold individually.

No comments:

Post a Comment