March 2, 2010

End of the month report--February

We budget $350 each month.  This includes all groceries, paper products, cleaning supplies, toiletries, medicines/herbals, and hygiene items (razors, deodorant, etc).  Also included this month were Valentine’s goodies for our daughter’s class.

In February we spent $347.38—We were $2.62 under budget.  

With that money we bought $770.40 worth of items.  If I’m doing my math correctly, we had a savings of 54.91%.

What did we buy with that money?

Free items— 4 salsas, 4 SOBE, 6 quaker rice snacks, kashi snacks, chapstick, blink eye drops, 3 dove for men, 2 gatorade, 1 oreo cookies, truffles, butter, 3 oreo double stuff, softsoap, 3 venus razors, 1 gilette razor, 3 body washes, digiorno's pizza, scotch fur fighter, Johnson's Buddies soap, 1 rimmel mascara, 4 gillette body wash for men, and 1 free gatorade

Some of the items listed above  and below were donated to our church food pantry/outreach programs.

What did we stock up on?

  • We received our half case of locally made cheese that was ordered last month.
  • We bought extra locally raised and made sausage for the freezer while our farmer friend had it in stock.
  • We bought 1 lb of elderberries, purchased with friends of Holistic Moms Network to get a discount on shipping.
  • The Purex catalina deal at Kroger was amazing, and we stocked up on 9 detergents.
  • We bought 6 cans/jars of olives at Walgreens to stock the pantry.
  • We bought extra mandarin oranges (6 cans) and extra pop tarts when we caught good sales.  (Hubby likes to have pop tarts handy for a quick breakfast on his way to work).
  • We bought 1 case of organic macaroni and cheese and 6 jars of organic peanut butter when they were on sale at Three Rivers Market this month.

Other purchases—Before we subscribed to the weekly paper, we also bought 2 newspapers that were included in our budget.

  • $18.25 for locally grown using organic measures pastured milk.
  • $2.50 was spent on eggs from a friend who has chickens.
  • At Kroger—bread, sodas, black beans, 3 mexi rice, purex, 4 crackers, 2 small heads cabbage, marked down bananas, 3 lbs organic apples, avacado, tilapia, org beef, org chicken thighs, 2 bologna, 2 lunchmeat, 2 kashi cereal, celery, lettuce, 4 kraft cheeses, 4 philly, organic butter, organic beef, organic chicken, relish, pimento, sour cream, keebler cookies, 1 bounty big pack, 2 ritz crackers, gallon sized freezer bags, 2 big packs of organic chicken breast, 1.5 lbs gulf shrimp, 1 organic bag potatoes, 1 organic bag carrots, 1 organic bag of apples, large 1 lb box of organic spinach, 2 daisy sour cream, 2 kroger cheese slices, 2 corn, 2 green beans, 2 eggs, org cereal, 2 frozen peas, 1 sugar snap pea, 2 cheetos, 2 bread, rotisserie chicken
  • At Walgreens—Valentine’s Cards for daughter’s class, 4 12 pack cokes, diapers, 1 large alcohol, 3 lbs epsom salt, 2 lbs salt, 4 lbs sugar, 1 bleach (I keep with our emergency supplies), 2 toilet bowl cleaners (I broke down and bought a conventional cleaner), can of salmon, cashews
  • At Three Rivers Market— Red lentils, 1 case of organic fruit leather for our daughter’s Valentine’s treats to give to classmates, 4 large raisins, barbara's bakery fig newtons, 
  • Target—5 poptarts, 5 Special K fruit crisps, 5 100 cal right bites,
  • Shrimp Dock—1 lb crawfish
  • CVS—1 Hellman’s Mayos, 2 Lipton Teas
  • Walmart—yes, you read that correctly.  I made our biannual trip to Walmart for dog food, and I bought 2 loaves of bread.  I had two coupons and the cashier looked them over like I was trying to rob the place!!

So, what could you glean from this post to help with your budget and shopping? 

  • We purchased bananas about 4 times this month and each time they were marked down.  Look for mark downs in the produce sections.  If a product is near expiration, ask for a mark down—remember, it doesn’t hurt to ask.
  • Stock up when you see a good sale.  I paid 35 cts each for the Purex eco-friendly version.  I now have 9 detergents that will hopefully last us through the next 6 months. 
  • Go in on cases and orders with friends.  I couldn’t have used 12 organic peanut butters before they expired so a friend and I split a case of these.  We received the sale price plus a 10% discount on case orders because we are both co-op members.  (See any of the staff at Three Rivers Market  for details on becoming a member).  Going in on and order with friends for the elderberries helped to save some money on shipping and handling fees.

Happy Budgeting!

No comments:

Post a Comment