August 30, 2010

Supper Planning

I didn’t manage to get this posted yesterday.  Below is our meal plan for this week.  It will feed 2 adults, 1 child, and an occasional guest or relative here and there.

We did really well with our grocery budget last month and were still able to stockpile a few items.  I’m hoping to do the same this month.  Dining out at restaurants tends to be my weakness.  It is just so easy to succumb to the myth that it is quicker and easier.  It really isn’t though.  Not only do you have the drive and wait time, but as our daughter has become a little older, dining out isn’t as easy as it once was.  Even with coupons and budgeting, a few dollars at a restaurant here and there adds up.  I’ve been packing a few easy to make meals in the pantry and freezer for Hubby to pull out when I am not able to cook.  Is it weird to have Hamburger Helper with fresh from the farm, organically raised, grass-fed beef?  Probably, but I’m sure you’ll see it on the menu at some point soon! 

Note—when estimating the cost of the meal I add the cost to the initial serving.  Any leftovers are then priced at $0. Dining out pulls from a different part of our family budget and prices are not shown below as a result.

Sunday

Leftovers

Approximate cost $0

Monday

Hamburger patties sans buns (meat purchased from a local farmer) $5.50

Squash from the garden (free)

Salad (marked down organic lettuce and veggies from the garden) 50cts

Either okra or green beans from the garden, whichever there is more of (free)

Approximate cost $6

Tuesday

Sausage biscuits (sausage bought from local farmer, biscuits homemade) $6.50

Pinto beans from the freezer (free from my uncle)

Sliced tomatoes from the garden (free)

Any leftover veggies from Monday (free)

Approximate cost $6.50

Wednesday

I’ll be helping with the children’s program at church tonight.  Because we have some things that need using in the freezer and pantry, this will be a hodgepodge meal.  Since we’ll be finishing the meal with ice cream sundaes, I don’t think that the kids will mind too much, though. 

Approximate cost $0

Thursday

Pasta with pesto (I’m going to experiment and use some nuts that a friend from church gave us instead of pine nuts.  Basil is free from the garden.  Whole wheat pasta, cheese, and olive oil were bought on sale and with coupons.) $1 

Pears for dessert (free from a friend)

Approximate cost $1

Friday

Pancakes a la Daddy with fruit from the freezer (wheat is home milled, fruit bought at pick-your-own farms)

Approximate cost $2

Saturday

Lamb with rosemary (bought from a local farmer, herbs from the garden) $6

Roasted green tomatoes with goat cheese (I saw this recipe on a cooking show.  We’ll see how it works.  Tomatoes free from the garden.  Cheese was free after coupon).  $0

Organic red lentils (bought on sale at Three Rivers Market a while back) $1.50

Approximate cost $7.50

No comments:

Post a Comment