March 21, 2011

Meal Planning, Week of 3/21

Remember that the meals are for a three person family, and we factor the cost of the meal when I first make it.  Leftovers, therefore, will say $0 beside them.  We usually dine with my dad or other friends or family at least once a week.

Monday

I had hoped to be able to make it to the Weston A Price Foundation meeting tonight, but at least at this point, it isn’t looking like I’ll be making it. I’ll plan on making pasta with sauce and cheese as a simple supper.

Approximate cost--$1.50

Ways I saved on this meal—The pasta was free after coupon and Mega Event at Kroger.  The sauce was less than $1 at a Mega Event a few weeks back.  The cheese is some that we had leftover from our daughter’s party last week. 

~~~~~

Tuesday

Eggs and Asparagus

Cheese Biscuits

Pears

Approximate cost--$2.50

Ways I saved on this meal—I’m hoping by this time in the week, we will have picked the asparagus that are starting to pop up out of the ground.  I’ll use some of the TN Valley eggs, a few spring onions from the garden, a bit of cheese, some cream poured off of the milk that we buy to make a lovely egg scramble (much easier and less fussy than an omelet).  I’ll make some homemade cheese biscuits which are super simple and inexpensive.  One way that we save on biscuits is by milling our own flour which we buy in bulk.  The pears were ones that were free from a friend, and I canned them at home last summer.

~~~~~

Wednesday

On Wednesday nights when the kids are in school, I make the meals for the children's program at church. 

Leftover hot dogs from the tamale dinner

Leftover chips from the tamale dinner

Apple Juice

Corn

Pinto beans

Approximate cost--$0

Ways I saved on this meal—The corn and pinto beans were leftovers from previous meals that I froze.  The apple juice was free after overage from Walmart.  The leftover hot dogs and chips are from the men’s program for the kids to use.

~~~~~

Thursday—repeat from last week

We still had tons of leftovers on Sunday, and so I decided to wait on this meal. 

Chicken poppyseed casserole

Green beans (I found one more quart jar from what I had canned this summer!  Love that!)

Roasted asparagus (if we have enough in the garden)

Approximate cost--$6

Ways I saved on this meal—The chicken was bought on sale.  There was a ton of sour cream leftover from the party, and I’ll use it to make the casserole with some free after coupon and sale cream of chicken soup.  I’ll pick up some crackers for the topping at Kroger and will weigh the price of name brand with a coupon vs generic when I’m there.  I buy poppyseeds in bulk through Frontier.   The green beans were in the back of the pantry hiding, and I was tickled when I found them.  The asparagus are free from the garden—that is, if we have enough producing by this time of the week.

~~~~~

Friday

Leftovers

Approximate cost--$0

Ways I saved on this meal—The casserole from Thursday will make more than enough food for us.  We’ll enjoy the leftovers and a low-key evening. 

~~~~~

Saturday

Tuna Fish Salad

Annie’s Mac and Cheese

Fruit

Approximate cost--$3

Ways I saved on this meal—The tuna pouches were free after coupon at Kroger.  I add pickles (I’ll use some that my SIL made and gave me), chopped carrots and celery, green onion (free from the garden), an egg, some apple, and mayo (bought on sale with coupon at Wags).  I’ll add a bit of Tony’s for seasoning.  The mac and cheese was bought in bulk with sale and coupon at Three Rivers Market.  The fruit will most likely be some from the freezer that we picked last year.

~~~~~

Sunday

Since I know that today will be a busy one with church and the Caring for Your Parents workshop, I’ll make a simple supper for us to enjoy.  I call this a “nosh meal”:

Pepperoni slices

Boiled eggs

Crackers

Dried dates

Home canned peaches

Carrot sticks and dip

Approximate cost--$2.50

Ways I saved on this meal—The pepperoni slices were only 50cts a pack after coupon and sale at Kroger.  The Triscuits were free when I won the of Kroger Instant Win Game.  The eggs are $1.85/dozen at Three Rivers Market, and they are gorgeous.  The dried dates were some that my dad gave us.  The peaches were bought from a local farm and canned in the summer.  The dip was free after coupon and sale.  The carrot sticks are organic and rather than buying the small carrots, I buy them in large quantities and peel them myself.

No comments:

Post a Comment